"Doubt"
("Wątpliwość")
To amerykański dramat w reżyserii i według scenariusza Johna Patricka Shanleya. Został on opracowany na jego własnej sztuce teatralnej. Premiera odbyła się 30 października 2008 roku, natomiast w Polsce 20 lutego 2009. Główne role grają Meryl Streep (siostra Aloysius Beauvier), Philip Seymour Hoffman (ks. Nicholas) i Amy Adams (siostra James). Muzykę do filmu skomponował Howard Shore, zdjęcia wykonał Roger Deakins, natomiast scenografię stworzyli Peter Rogness, David Gropman i Ellen Christiansen. Kostiumologiem była Ann Roth. Film ten w subtelny, ale niezwykle mocny sposób przedstawia problem pedofilii w Kościele, który nasilił się w ostatnich czasach.
Źródło ilustracji: www.filmweb.pl
Źródło ilustracji: nevertoooldtorock77.blogspot.com
Źródło ilustracji: nevertoooldtorock77.blogspot.com
Akcja filmu ma miejsce w 1964 roku, podczas trwania w Watykanie Soboru Watykańskiego II oraz przetaczania się w USA zmian, mających zapobiec dalszym uprzedzeniom rasowym m.in. odważna walka z rasizmem. Do parafii w Bronxie przybywa ksiądz Nicholas - wielki zwolennik, często bardzo kontrowersyjnych, zmian w Kościele katolickim. Nie mamy pewności czy duchowny jest teologicznym modernistą, jednak szczyci się niezwykłym talentem przemawiania kazań, które przypominają wczesne kazania Karola Wojtyły. Błyskotliwy, wyluzowany, trafiający do młodzieży ksiądz szybko staje się gwiazdą szkoły. Uprawia z uczniami sport, koszykówkę, żartuje z nimi, jest otwarty na fizyczny kontakt z uczniami. Jest to jednak zabronione w restrykcyjnej szkole, w której dotychczas standardy wyznaczała kostyczna, zimna, surowa i zdystansowana siostra Aloysius Beauvier.
Od początku widzi zagrożenie dla dzieci w duchownym. Narastające napięcie miedzy kapłanem a zakonnicą przeradza się w otwartą wojnę, gdy siostra zaczyna podejrzliwie patrzeć na bliską relację księdza z pierwszym czarnoskórym chłopcem - Donaldem, we włosko-irlandzkiej szkole. Chłopiec jest dość wrażliwy, do wszystkiego podchodzi bardzo emocjonalnie, wpatrzony w duchownego pragnie zostać księdzem. Siostra Aloysius prosi swoją prawą rękę - bezpośrednią i naiwną siostrę James o pomoc, by śledziła kapłana. Pewnego dnia Donald został wezwany na plebanię do ks. Nicholasa, wraca z niej pod lekkim wpływem alkoholu. Po jakimś czasie siostra zauważa, że duchowny wkłada do szafki chłopca jego koszulę. Podczas kłótni z siostrą Aloysius kapłan wyznaje, że chłopak został złapany na piciu alkoholu. Mógłby zostać pozbawiony możliwości sprawowania się w roli ministranta, ukrywając w ten sposób niewygodne fakty. Dyrektorka szkoły jest jednak nieugięta i mówi wprost, że znajdzie dowód na to, że uwielbiany przez wszystkich uczniów ksiądz jest pedofilem. Wówczas zaczyna się walka pomiędzy konserwatywną siostrą Aloysius, a liberałem ks. Nicholasem.
Źródło ilustracji: www.filmykino.pl |
Nie można zaprzeczyć profesjonalizmowi i kunsztowi gry aktorskiej odtwórcom głównych ról. Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman. Uznawani za jednych z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Mimika twarzy, intonacja i barwa głosu, gesty. To wszystko tworzy niesamowity sposób wyrażania uczuć, emocji, opinii, czyli mowy ciała. Talent stanowi podstawę, jednak jego rozwój prowadzi do osiągnięcia sukcesu. Perfekcja znaku, gestu, nawet mrugnięcia oka, skinienia palca czy opuszczenia głowy stanowi nieodzowny i niepodważalny element gry aktorskiej. Doskonałe kreacje aktorskie pary głównych bohaterów zasługują na każdą nagrodę filmową. Kolejnym nieodzownym elementem stworzenia dobrego filmu jest scenografia, bo to właśnie ono nadaje klimat i nastrój jaki możemy poczuć podczas oglądania. Rewelacyjnie zaaranżowane wnętrza, w jakich rozgrywa się akcja, szczegóły, dzięki którym przedstawiane pomieszczenia są odbiciem rzeczywistości. Pojedyncze elementy, na które w codziennym życiu nie zwrócilibyśmy uwagi stanowią klucz w odbiorze i zrozumieniu tego obrazu. Sposób urządzenia gabinetu siostry Aloysius doskonale przedstawia jej usposobienie i konserwatyzm.
To niezwykłe jak otoczenie, tło odgrywa ważną rolę na nasze emocje i zachowanie. Jak muszą się czuć duchowni niesłusznie oskarżeni o pedofilię, którzy zostali medialnie osądzeni i pozbawieni ludzkiej godności? Jak czują się ci, którzy poświęcili swoje życie, by pomagać słabszym i są teraz posądzani o krzywdzenie tych najmniejszych, bezbronnych istot? To małe arcydzieło pomaga również, mimo wątpliwości, zrozumieć ten dramat, nieświadomi jak często wokół nas on się rozgrywa. Nie ważne po jakiej stronie stajemy oglądając „Wątpliwość”, nie ważne jakie wątpliwości nami targają - ten film zmienia sposób zrozumienia problemu pedofilii w Kościele katolickim. Żadne, nawet najbardziej błyskotliwe dzieło wybitnego teologa czy czującego siłę dzisiejszej, medialnej propagandy katolickiego publicysty, nie jest w stanie konkurować z niezwykłą energią, mocą tego obrazu.
„Wątpliwość” to najważniejszy film o Kościele katolickim w ciągu ostatnich 25 lat
w Hollywood.
w Hollywood.
Karolina Szumigała, 1B
Pozycje bibliograficzne:
Adamski Łukasz, "WĄTPLIWOŚĆ doskonała opowieść o problemie pedofilii w Kościele", "Bóg w
Hollywood", z dnia 01.10.2013 [online], [dostęp 25.03.2015], dostępny w Internecie:
http://wnas.pl/artykuly/2954-watpliwosc-doskonala-opowiesc-o-problemie-pedofilii-w-kosciele
Dobrowolski Mateusz, Słownik synonimów, Katowice 2008
Adamski Łukasz, "WĄTPLIWOŚĆ doskonała opowieść o problemie pedofilii w Kościele", "Bóg w
Hollywood", z dnia 01.10.2013 [online], [dostęp 25.03.2015], dostępny w Internecie:
http://wnas.pl/artykuly/2954-watpliwosc-doskonala-opowiesc-o-problemie-pedofilii-w-kosciele
Dobrowolski Mateusz, Słownik synonimów, Katowice 2008
Wikipedia - wolna encyklopedia, "Wątpliwość (film)", z dnia 06.03.2014 [online], [dostęp 25.03.2014], dostępny w Internecie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%85tpliwo%C5%9B%C4%87_(film)
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%85tpliwo%C5%9B%C4%87_(film)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz